Reportaż na temat mojej pracy z seniorami w magazynie Poradnik Domowy(24.04.2024)

Spotkania z autorką książki „Emocje, relacje, empatia w wieku dojrzałym”

Bezcenne wskazówki jak poprawić lub zmienić swoje życie, aby było spełnione i szczęśliwe. Wspaniała i potrzebna książka!

Urszula Dudziak

Książka zachęca do refleksji nad własnym rozwojem, kształtowaniem umiejętności autentycznego wyrażania siebie w relacjach z innymi oraz słuchaniem innych z uważnością. Zaproponowane ćwiczenia mogą stanowić motywację do zmiany dojrzałego życia.

Beata Bugajska
Uniwersytet Szczeciński
wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego

Dzięki temu poradnikowi można poznać praktyczne sposoby mówienia NIE i przyjmowania NIE z troską o relację, wyrażania wdzięczności i proszenia w zgodzie ze sobą, by świadomie budować dojrzałe życie.

Joanna Berendt
Certyfikowany trener i mediator Nonviolent Communication
akredytowany coach ICF PCC

Książka daje narzędzie do stworzenia satysfakcjonującego życia, nowych kompetencji, które pozwalają cieszyć się każdym dniem i zachwycać drugim człowiekiem. Zaproponowane ćwiczenia pomagają zrozumieć własne zachowania i emocje. Jeśli czujemy, że brakuje nam świadomego kontaktu z uczuciami, równowagi w dawaniu i braniu, obserwowania zdarzeń bez ich interpretacji oraz asertywnego stawiania granic, to ten poradnik jest właśnie dla nas.

Wanda Matras-Mastalerz
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego

Jest to lektura obowiązkowa dla każdego człowieka. Dzięki temu poradnikowi możemy na nowo odkryć swoje potrzeby i uczucia, zrozumieć, co jest ważne w relacjach z innymi ludźmi, by razem współtworzyć świat oparty na empatii.

Paweł Piątkowski
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM w Łodzi

Wystarczy sięgnąć po tę pozycję, jeśli jest nam niewygodnie z sobą lub z innymi, a nie potrafimy tego zmienić, bo najtrudniej nauczyć i wychować samego siebie. Ten poradnik wam w tym pomoże.

Jolanta Miśkiewicz, poetka

„Emocje – relacje – empatia w wieku dojrzałym. warsztat: jak zadbać o siebie” z serii „Jesień życia?” to książka poświęcona odkrywaniu swoich uczuć i umiejętności głośnego nazywania swoich potrzeb, które są niezbędnymi składnikami dobrej komunikacji. Dzięki temu łatwiej rozwiązywać konflikty i wyjaśniać nieporozumienia.

Publikacja opiera się na opracowanej przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga metodzie tzw. komunikacji empatycznej. Pokazuje, jak budować relacje w wieku dojrzałym (ze znajomymi, dziećmi, wnukami), jak radzić sobie w trudnych sytuacjach (np. straty), pomagać bliskim przy jednoczesnym stawianiu granic, czy być otwartym na nowe działania. Praktyczne ćwiczenia i przystępny, przyjazny język pomoże odkryć siebie na nowo.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Umawianie się na terminy spotkań telefonicznie: 692 612 410 oraz mailowo: marchlewska.jolanta@gmail.com

Warsztaty dla seniorów

DOJRZAŁE emocje i relacje
 • Co można zrobić, żeby życie każdego dnia było pełniejsze i bardziej świadome?
 • Czy warto zatrzymać się i spojrzeć na siebie, swoje uczucia i na to, czego potrzebuję w danej chwili?
 • Jak sprawić, aby spojrzeć na życie z wdzięcznością za to, co jest – mimo trudności dnia codziennego?

Celem warsztatów jest zaprezentowanie i ćwiczenie postawy empatycznej, jej korzyści w życiu codziennym, możliwości wykorzystania w komunikacji i relacjach ze sobą i z innymi.
Idea warsztatów oparta jest na metodzie komunikacji empatycznej – Porozumienie bez przemocy – Marshalla Rosenberga
(www.cnvc.org).

Sercem metody są potrzeby ludzi, które są wspólne dla wszystkich. Kontakt z uczuciami i potrzebami swoimi oraz innych, pomaga nawiązać bliskie relacje oraz żyć w pełni i w zgodzie ze swoimi potrzebami.

Ramowy plan warsztatów:

 1. Wprowadzenie do komunikacji empatycznej – założenia metody Marshalla Rosenberga
 2. Jak być empatycznym wobec dojrzałego siebie
 3. Uczucia i potrzeby dojrzałych ludzi
 4. Dojrzałe relacje z innymi
 5. Jak ćwiczyć postawę uważności, otwartości i wdzięczności

Kontakt: tel. 692 612 410

E-mail: marchlewska.jolanta@gmail.com

Jak zadbać o siebie w wieku dojrzałym?
 • Jak zadbać o siebie?
 • Jak pamiętać o sobie, nie zapominając o innych?
 • Jak nie zapominać o sobie, swoich marzeniach, a jednocześnie brać pod uwagę innych?
 • Czy to możliwe?

Na spotkaniu będziemy przyglądać się, czego sami potrzebujemy, jak się czujemy, jak chcemy żyć – choć czasem inni mogą chcieć czegoś innego, niż my sami. Celem warsztatu jest zaprezentowanie i ćwiczenie postawy empatycznej wobec siebie i innych.

Idea warsztatu oparta jest na metodzie komunikacji empatycznej – Porozumienie bez przemocy – Marshalla Rosenberga (www.cnvc.org), która umożliwia pełne szacunku porozumienie między ludźmi dzięki założeniu, że potrzeby wszystkich stron są tak samo ważne.

Sercem metody są potrzeby ludzi, które są wspólne dla wszystkich. Kontakt z uczuciami i potrzebami swoimi oraz innych – w każdym wieku, pomaga nawiązać bliskie relacje oraz żyć w pełni i w zgodzie ze swoimi potrzebami.

Kontakt: tel 692 612 410

E-mail: marchlewska.jolanta@gmail.com

 • Jak nawiązać bliską relację z wnukami?
Jak dogadać się z wnuczkiem?
 • Czy udaje się znaleźć wspólny język?

Na spotkaniu przyjrzymy się zainteresowaniom i pasjom współczesnych dzieci, ale i temu, co my – dojrzali ludzie – możemy im przekazać i ofiarować.

Poszukamy sposobów, żeby międzypokoleniowe spotkanie było możliwe.
Celem warsztatu jest zaprezentowanie i ćwiczenie postawy, która umożliwia wejście w świat innych i nawiązanie bliskiej relacji.

Idea warsztatu oparta jest na metodzie komunikacji empatycznej – Porozumienie bez przemocy – Marshalla Rosenberga (www.cnvc.org), która umożliwia pełne szacunku porozumienie między ludźmi dzięki założeniu, że potrzeby wszystkich stron są tak samo ważne.

Sercem metody są potrzeby ludzi, które są wspólne dla wszystkich. Kontakt z uczuciami i potrzebami swoimi oraz innych, pomaga nawiązać bliskie relacje oraz żyć w pełni i w zgodzie ze swoimi potrzebami.

Kontakt: tel. 692 612 410

E-mail: marchlewska.jolanta@gmail.com